Mis on tinnitus?

Tinnitus on heli (kohin, vilin, sumin, susin, undamine vms), mida kuuldakse oma kõrvades või peas. See on helitaju, mis tekib sinu peas ja mida kuuled ainult sina, välis tekkepõhjust sellel pole. Tinnitus on üllatavalt levinud – umbes 10% inimestest kogevad seda pidevalt.

Mis tinnitust põhjustab?

Põhjus on tihti ebaselge, sest see võib tekkida ka inimesel, kellel pole kõrvadega mingeid probleeme olnud. Tinnitust esineb rohkem inimestel, kellel on kuulmislangus või mõni kõrvahaigus. Põhjuseid võib olla tegelikult veel palju, näiteks pearinglus, võõrkeha või kasvaja kõrvas, kõrva ummistumine kõrvavaiguga, negatiivne rõhk keskkõrvaruumis, kõrge ja madal vererõhk, suhkrutõbi, ravimitest tingitud kahjustused jne. Tinnitust seostatakse ka müraga, vananemisega, pea- ja kaelavigastustega ning väsimuse ja stressiga.

Kuidas tinnitus inimest mõjutab?

Mõned inimesed suudavad oma tinnitust enamiku ajast ignoreerida. Teistele võivad aga sümptomid muutuda nii häirivaks, et on võimatu öösiti magada. Tinnitusest võib saada igapäevaelu väga tugevalt häiriv faktor. Kui koged tinnituse sümptomeid, konsulteeri kindlasti arsti või kuulmisspetsialistiga.

Kas tinnitust saab ravida?

Tinnituse probleemiga tuleb pöörduda arstile. Tinnituse diagnoosimiseks teostatakse kuulmisuuringud ja vajadusel muid uuringuid. Tinnitus võib kaduda kui ravitakse tinnitust põhjustavat haigust/seisundit. Tinnitus võib jääda pidevaks ja tõhus ravi tinnitusel puudub. On aga mitmeid viise, kuidas tinnituse üle kontrolli saavutada ja selle mõju oma elule vähendada.

Heliteraapia

Tinnitus tuleb kõige rohkem esile vaikuses. Sellisel juhul aitab helide kuulamine (näiteks rahustavad loodushelid), mis on kergelt taustaks. Helid ei kõrvalda tinnitust, kuid võivad tekitada illusiooni, et tinnitus on kadunud või vähenenud. Helide kuulamine aitab tähelepanu tinnitusest mujale suunata.

Kui tinnitus on seotud kuulmislangusega, siis aitavad kõige paremini kuuldeaparaadid.

Oticon kuuldeaparaadid Tinnitus SoundSupport™

Tinnitus SoundSupport™ tehnoloogiaga Oticon kuuldeaparaadid aitavad tinnituse üle kontrolli saavutada. Aparaadid mängivad erinevaid leevendushelisid nagu valge müra, rahustav ookean jne. Helisid saab kontrollida kasutades Oticon Companion või Oticon ON rakendust. Lisaks saab kuuldeaparaatidesse edastada ka tinnituse leevendamiseks oma lemmikmuusikat, audioraamatuid ja podcaste.

Companion rakendus

Lae alla (iPhone)
Lae alla (Android)

ON rakendus

Lae alla (iPhone)
Lae alla (Android)